Jihlava (németül Iglau) törvényhatósági jogú város Csehország és Morvaország határán, a Vysočina (vysočina = “magaslat”) kerület központja. A Jihlava patak partján fekszik, teljes területe 8 824 hektár. Jihlava jelentőségét fokozza, hogy egykor itt tanult a híres karmester, zeneszerző, Gustav Mahler is.
Jihlava kedvezményes szállás, szálloda árai: Jihlava összes hotelei ITT. Kezdjük a szálláshelykeresést most! Képek, leírások és fórum vélemények is. Garantáltan jó árak, magyar nyelvű szállásfoglalás panzió, hotel és apartman kategóriában. Euroagentur Business Hotel **** szép négy csillagos a szállodák közül kiemelkedően jó. A Grandhotel Garni és a Mahleruv Penzion Na Hradbach kellemes hangulatú belvárosi szálláshelyek. Az egyik legolcsóbb a Pension Willa (panzió), ennél olcsóbb csak egy nyári kollégiumi, diák- vagy munkásszálló.
Jihlava szállások, Csehország: olcsó szálloda, kis hotel, panzió és apartman ajánlatok: Jihlava összes szállás ajánlatai összegyűjtve ITT: hotel, apartmanház, vendégház, szállodák kereshetően. Kattintson az előző piros linkre! Garantáltan a legjobb árak, jellemzően jóval a közvetlen (portai lista) árak alatt, nincs trükközés, kedvezmények vannak. Az összes szállásfoglalási rendszer árát kigyűjti másodpercek alatt ez a rendszer. Szép fotók, képek, térkép és leírás is segít a döntésben. Kutakodjon néhány dátumra bátran és figyelmesen!
Történelme:
A település első említése 1233-ból származik, amikor is Róbert alamóci püspök a Német lovagrend és a Želivi kolostor közötti vásárlást igazolta. 1234-ben Přemysl morva őrgróf és Magyarországi Konstancia királyné a Porta Coeli kolostort (Předklášteřín) többek között a jihlavai uradalommal cserélte ki egy más birtokért. Jihlava 1240 után került ismét a királyhoz, I. Vencelhez. Nem sokkal ezután, feltehetőleg 1240 és 1243 között alapították meg a felső várost is.
A város jelentősége ezüst bányái és feldolgozása miatt nőtt meg. Egyes források szerint 1249-től jelennek meg Jihlaván a vert ezüst érmék, bár erre pontos bizonyíték nincsen. Az viszont tény, hogy a 13. század 70-es-80-as éveiben volt a legintenzívebb az itteni ezüst bányászat.
A város alapító okirata, mely szabályozta jogállását, 1253 táján keletkezhetett. 1270-ben II. Přemysl Ottokár király építési joggal ruházta fel a várost, ekkoriban emelték a városfalat a vizes árokkal és a védművekkel.
A 18. és 19. században a város fejlődése rohamos fejlődésnek indult, köszönhetően, hogy Jihlava ekkor a Habsburg Birodalom második legnagyobb posztó gyártójává vált. A 19. század az ipari fellendülés ideje, ezzel párhuzamosan a városfal egy részét is elbontják. 1945-ig Jihlava alkotta Csehszlovákia második legnagyobb német nyelvszigetét. A szocializmus alatt csehországi településeket csatoltak területéhez, 1960-ban a Délmorva Kerület járási székhelye lett.
Nevezetességei, látnivalók:
Jihlava óvárosa Morvaországban fekszik. Történelmi magvában, melyet 1982-ben városi védett területté nyilvánítottak, különböző történelmi stílusokban épített házakat és a városfal maradványait találjuk, melyet a várossal közel egy időben, a 13. század közepén kezdtek építeni. Jihlava helyzetéből fakadóan, mivel Csehország és Morvaország határán feküdt, a katonai jelentőséggel is bíró, néhány kilométer hosszú városfal 6 méter magas volt, körötte 7 méter mély vizes árok futott. A városfalon több torony és bástya is található. Mintegy 5 kaput építettek a városfalakhoz. A kapukat a 19. század első felében lebontották, mivel akadályozták a növekvő forgalmat. Mára mindössze egy maradt közülük, az Istenanya kapu, a város egyik jelképe. Keletkezése a 13. század második felére tehető. A 16. században gótikus és reneszánsz borítást kapott, végül barokk stílusban újították fel. Ma a kapu a nyilvánosság előtt kilátótoronyként funkcionál, itt kapott helyet a Jihlavai Föld Alatti Alagút Múzeum is.
Jihlava másik nevezetessége, a Keresztelő Szent Jánosnak szentelt, kicsi, egy hajós templom (Kostelík sv. Jana Křtitele), a Cseh-Morva dombvidék legrégibb megmaradt kőépülete. Építését röviddel 1200 előtt fejezték be. Az eredeti gótikus templom alatt a román presbitérium alapjait is megtalálták.
Ugyancsak fontos emléke a városnak, az a föld alatt futó, 50 000 m² -es és 25 km hosszú labirintus, vagyis a katakombák, mely a Cseh Köztársaság második leghosszabbika Znojmo után. A kőbe vájt folyósok alant az egész várost átívelik. Az alagutak építése a 14. században kezdődött, amikor is a városiak nagy mértékben bővíteni kezdték pincéiket. A fúrást a helyi kőművesek végezték. A mélyebb fekvésű alagutakat a 16.-17. században vájták. A második világháború alatt a katakombákat rejtekhelyként használták a bombázásokkor. Ma az alagutak legnagyobb részét megerősítették, és mintegy 10 km-es szakaszon a nyilvánosság számára is látogathatóvá tették.
Különösen érdekes az alagútrendszer legkedveltebb turista célpontja, a világító folyosó (svítící chodba), mely jellegzetessége, hogy a labirintuspálya e rövid szakaszán a fal enyhe zöld színnel világít. A jelenség okaira máig nem leltek kézzelfogható magyarázatot, látogatói közül többen sorolják a paranormális tevékenységek körébe.
Magyar nyelvű hotel foglalás online Csehországban: Jihlava legnépszerűbb hoteleinek ajánlatai ITT.
A szép weboldalukon angolul sok egyéb információt is megtalálunk: http://tic.jihlava.cz/en/.
Időjárása, előrejelzés, jelentések: weather.weatherbug.com/Czech-Republic/Jihlava-weather.html.
Zoomolható térkép – Jihlava és környéke a GoogleMaps-on:
Jihlava hotel szálláshely ajánló, utazás a cseh történelmi városba. Látnivalók, mint katakombák a labirintus, érdekességek egy óvárosban, a történelmi városban Jihlavaban.
The post Jihlava szálláshelyek – utazás fórum appeared first on Szállás, látnivalók és utazás blog-fórum útikalauz portál.